تهران- ایرنا- هوشیار خیام در سی و چهارمین دوره جشنواره موسیقی فجر 29 بهمن ماه در تالار وحدت، رسیتال پیانو برگزار می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه میزبان هنر و به نقل از روابط عمومی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، «هوشیار خیام» با اعلام این خبر گفت: این اجرا در اصل یک رسیتال تک نوازی پیانو است که قرار است به دو بخش با نام شناخته‌ها و ناشناخته‌ها تقسیم شود.
وی ادامه داد: بخش‌ها توسط من نامگذاری شده و در اولین بخش، قرار است قطعه‌هایی از آثار آهنگساز فقید آلمانی، یوهان سباستین باخ اجرا شود چرا که او بنیانگذار موسیقی کلاسیک در غرب است و به همین دلیل تصمیم گرفتم با نواختن قطعه‌های باخ، شنونده و مخاطبین عام موسیقی را با کارهای او بیشتر آشنا کنم.
این موزیسین گفت: دوست دارم در این اجرا مخاطبان متوجه شوند که موسیقی کلاسیک غرب چقدر می تواند از نظر مقامی با موسیقی دستگاهی ایران قرابت داشته باشد.
وی در ادامه افزود: در بخش دوم اجرا تلاش دارم تا قطعه‌هایی از موسیقی آهنگسازان قرن 20 را اجرا کنم که مشخصا «دبوسی» و «راول» دو آهنگساز مهمی هستند که آثارشان را اجرا می‌کنم.
خیام با اشاره به اینکه راول و دبوسی وام‌دار باخ هستند، گفت: در بخش دوم به موسیقی این آهنگسازان و اینکه که در قرن 20 چه اتفاقاتی در موسیقی مغرب زمین افتاده پرداخته خواهد شد.
خیام درباره حضور پررنگ سولیست‌ها و گروه‌های موسیقی کلاسیک در این دوره از جشنواره اظهار کرد: این اتفاق بسیار خوبی است و نشان می‌دهد که مخاطبان جدی‌تر موسیقی ما همانند دیگر حوزه‌ها مانند ادبیات و سینما پیشرفت داشته‌اند و دوست دارند سبک‌های دیگر موسیقی را تجربه کنند.
رسیتال تک نوازی پیانو توسط هوشیار خیام در تاریخ 29 بهمن ماه در ساعت 21:30 در تالار وحدت اجرا خواهد شد.
جشنواره موسیقی فجر از 24 بهمن آغاز شده و تا 29 بهمن ادامه دارد. اختتامیه این رویداد هنری 30 بهمن در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاری: