مارتینا کوسسکا:

«مارتینا کوسسکا» رهبر ارکستر لهستانی که قرار است به عنوان رهبر مهمان با ارکستر نیلپر به صحنه رود، با ابراز خوشحالی از اینکه نخستین رهبر میهمان زن خارجی برای ارکستری در ایران است، گفت: امیدوارم حضور من راه را برای حضور رهبران زن ارکسترها در ایران هموارتر کند.

به گزارش گروه هنری میزبان هنر، رهبر میهمان ارکستر نیلپر این مطلب را در نشست خبری اجرای این ارکستر در جشن صدمین سالگرد استقلال لهستان که بعدازظهر امروز (یکشنبه) در تالار وحدت برگزار شد، عنوان کرد.
« ویچک اونلت»کاردار سفارت لهستان نیز در ابتدای این نشست با بیان اینکه در سال های گذشته ما جشنهای سالگرد استقلال لهستان را بصورت پذیرایی از دیپلماتها در محل سفارت برگزار می کردیم، گفت: امسال تصمیم گرفتیم تا این جشن را با ایران به اشتراک بگذاریم و همین امر باعث شد که با برگزاری کنسرتی که شامل موسیقی کلاسیک لهستانی و موسیقی کلاسیک ایرانی است،جشن را برگزار کنیم.
در ادامه این نشست احسان تارخ سرپرست ارکستر نیلپر از خوشحالی خود و اعضای ارکستر در کسب وجهه بین المللی خبر داد و گفت کنسرت جشن استقلال کشور لهستان دومین پروژه بین المللی این ارکستر بصورت همکاری با سایر کشورها خواهد بود.
وی در ادامه گفت: خوشحالم که در این کنسرت ارکستر نیلپر را برای اولین بار بانویی هنرمند از کشور لهستان رهبری خواهد کرد.
نوید گوهری رهبر دائم ارکستر نیلپر نیز در سخنان خود در این نشست ضمن اشاره به اینکه این ارکستر خصوصی اکنون و پس از تحمل مشقات و مرارتهای فراوان در آستانه پانزدهمین سالگرد فعالیت خود قرار دارد، گفت: در این مدت عمده تمرکز ما بر روی اجرای رپرتوارهای جدی موسیقی کلاسیک و معاصر معطوف بوده است.
وی افزود: ما موفق شدیم برای این ارکستر خصوصی فصل هنری مشخص کنیم و این ارکستر بصورت دایم و هفته ای یک بار تمرینات منظم خود را ادامه میدهد.
گوهری در ادامه گفت: ما همچنین موفق شدیم برای این ارکستر از حضور رهبران میهمان بین المللی استفاده کنیم.
وی به کنسرت استقلال کشور لهستان اشاره کرد و گفت: نکته قابل توجه در رپرتوار این کنسرت استفاده از آثاری است که هر یک به خودی خود، دارای المانهای فرهنگی و بومی منطقه های مختلف ایران و لهستان است و در این رابطه به اجرای دیورتیمنتو اثر احمد پژمان در کنار اجرای آثار هنرمندان لهستانی نظیر گورتسکی، کیلار و فردریک شوپن می توان اشاره کرد.
گوهری در پاسخ به پرسش خبرنگار موسیقی ایرنا مبنی بر اینکه چه عواملی باعث ارتقای سطح کیفی اجراهای یک ارکستر از قبیل دینامیک مطلوب و صدادهی استاندارد می شود، گفت: هیچ ارکستری نمی تواند به صورت مقطعی کار کند و از استانداردهای بالایی برخوردار شود. توفیق ما در ارکستر نیلپر بیش از هر چیز مدیون استمرار تمرین ها و برخورداری از آنسامبلی حرفه ای است.
در ادامه این نشست مارتینا کوسسکا رهبر لهستانی میهمان ارکستر نیلپر در کنسرت جشن استقلال لهستان که به شیوایی و روانی جالب توجهی به زبان فارسی سخن می گفت در سخنانی به خوشحالی خود اشاره کرد و گفت خوشحالم که اولین رهبر زن میهمان خارجی برای ارکستر نیلپر هستم و امیدوارم حضور من راه را برای حضور رهبران زن در ایران هموارتر کند.
این رهبر میهمان در ادامه سخنان خود گفت: اجرای قطعاتی از شوپن بهترین انتخاب برای کنسرت جشن استقلال لهستان میتوانست باشد.
کوسسکا خاطرنشان ساخت به اعتقاد من نیلپر بهترین ارکستر ایران است. وی در پاسخ به سوال خبرنگار موسیقی ایرنا مبنی بر اینکه در مقایسه با کدام یک از ارکسترهای ایرانی نیلپر را بهترین ارکستر ایران می داند، گفت: من اجراهای ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی را دیده ام و از نزدیک با چندین ارکستر دیگر هم برخورد داشته ام.
در ادامه این نشست نوید گوهری در پاسخ به پرسش خبرنگار موسیقی ایرنا مبنی بر اینکه چه عواملی باعث می شود که یک ارکستر در سطح استاندارد بالایی به فعالیت خود ادامه دهد، گفت: دو مولفه رهبر توانمند و ارکستر حرفه ای در کنار برخورداری از رپرتوار مناسب می تواند سطح بالای استاندارد یک ارکستر را تضمین کند.
وی در پاسخ به پرسش دیگری از سوی خبرنگار ایرنا مبنی بر مخاطب محور بودن این ارکستر گفت: هرگز سطح رپرتوار و اجراهای ارکستر را برای جذب مخاطب بیشتر، تنزل نداده ایم.
در ادامه گوهری در پاسخ پرسش دیگر خبرنگار موسیقی ایرنا مبنی بر اینکه «شروط هنری برای یک رهبر ایده آل چگونه مشخص می شود؟»، گفت: متاسفانه در ایران ما سیستم استخدام آکادمیک برای رهبری ارکستر نداریم و رهبران ایرانی به شرطی قادر به فعالیت خواهند بود که خود یک ارکستر تشکیل بدهند.
ارکستر نیلپر روز شنبه 26 آبان در جشن صدمین سالگرد استقلال کشور لهستان در تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت.

اشتراک گذاری: