در نشست خبری مطرح شد؛

مدیرکل دفتر هنر‌های تجسمی ارشاد گفت: تاکنون ۶۰ درصد اولیه پروژه مرمت موزه هنرهای معاصر به پایان رسیده است.به گزارش خبرنگار حوزه تجسمی میزبان هنر، هادی مظفری مدیرکل هنر‌های تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین نشست خبری مرمت و بازسازی موزه هنر‌های معاصر تهران که صبح امروز در محل موزه برگزار شد، گفت: مرمت موزه هنر‌های معاصر تهران در ۲ فاز ۶۰ درصدی و ۴۰ درصدی صورت می‌گیرد که ۶۰ درصد اولیه مرمت به پایان رسیده است و ۴۰ درصد باقیمانده بر اساس تقسیم‌بندی کارها، گزارشش ارائه خواهد شد.

او افزود: موزه هنر‌های معاصر تهران در سال ۵۶ افتتاح شد و بعد از ۴۲ سال، کار‌های زیادی برای بازسازی داشته که بعد از شروع مرمت، کار‌های دیگری نیز به آن اضافه شد.

مظفری گفت: در حال حاضر ۱۲ بخش مرمت شده؛ البته این مرمت ۱۳۰ جبهه فرعی را شامل می‌شد که بخش‌هایی از آن باقی مانده است.
دلیل تاخیر در مرمت موزه هنرهای معاصر چه بود؟

مدیر کل دفتر هنر‌های تجسمی ارشاد درباره دلایل تاخیر در مرمت موزه توضیح داد: سالی که پشت سر گذاشتیم به لحاظ اقتصادی شاهد نوسانات متعددی بودیم. البته همکاران ما در اداره اعتبارات عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکلی برای تامین بودجه نداشتند، اما به روز شدن قیمت‌ها کار ما را سخت کرد.

وی افزود: نکته بعدی این بود که احساس کردیم در برخی جبهه‌های کاری پیمانکار سرعت مناسب را ندارد. به همین دلیل از حضور پیمانکار اول صرف نظر کردیم و با پیمانکار دیگری کار را ادامه دادیم که این موضوع هم زمان زیادی را گرفت.

مظفری اظهار کرد: نکته بعدی به شرایط خاص موزه بر می‌گردد؛ اگر می‌خواستیم ساختمانی که دارای قدمت نبود و گنجینه‌ای در بر نداشت مرمت کنیم، شاید اینقدر حساسیت وجود نداشت. اما به این دلیل که ساختمان دارای قدمت است و آثار گنجینه را دربردارد و همچنین اهمیت تاریخ شفاهی موزه، کار مرمت را با دقت‌تر ادامه دادیم. در واقع، اصل موضوع پاسبانی از ساختمان موزه، آثار گنجینه و توجه به تاریخ شفاهی است که با توجه به این سه مورد کار مرمت و بازسازی انجام می‌شود.

در ادامه، مجید حبیبی‌نژاد مدیر کنترل پروژه مرمت موزه هنر‌های معاصر تهران پاورپوینتی را که از مراحل بازسازی موزه تهیه شده بود، ارائه کرد و گفت: همان‌طور که آقای مظفری اعلام کرد مرمت موزه در ۱۲ جبهه کاری انجام می‌شود. فاز اول مرمت موزه هنر‌های معاصر تهران ۱۸ اردیبهشت ماه ۹۸ به پایان رسید و ۵ خردادماه ۹۸ فاز دوم مرمت آغاز شد.

وی همچنین درباره کار‌های انجام شده در فاز اول مرمت موزه گفت: بام، نما، فضای گالری‌ها، محوطه و تاسیسات و الکتریکال گالری‌ها در فاز اولیه مرمت شد که بر اساس اسکوپ اولیه باید ۶۲ درصد آن انجام می‌شد، اما ۶۰ درصد آن محقق شده است.
زمان دقیق افتتاح دوباره موزه مشخص نیست

در بخش پایانی نشست، هادی مظفری در پاسخ به اینکه کار مرمت موزه چه زمانی به اتمام می‌رسد، گفت: تمامی مدیران وزارت ارشاد، موزه هنر‌های معاصر و دست‌اندرکاران در تلاش هستند که مرمت موزه هنر‌های معاصر تهران حتی یک روز هم به تعویق نیفتد. به همین دلیل اجازه بدهید برای اتمام پروژه مرمت، تاریخی اعلام نکنم.

احسان آقایی مدیر موزه هنر‌های معاصر تهران نیز درباره بودجه تخصیص یافته برای مرمت موزه توضیح داد: بودجه برای مرمت را معاونت پشتیبانی و توسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تایید سازمان برنامه و بودجه تعیین می کند و ما تنها بهره‌بردار هستیم؛ بنابراین اگر از همکارانمان در این معاونت پرسش کنید، بهتر است.

وی همچنین درباره برنامه‌های سینماتک موزه بیان کرد: سینماتک موزه هنر‌های معاصر تهران بعد از اتمام تعطیلی موزه فعال خواهد بود، اما با توجه به اینکه تعداد سینماتک‌ها در شهر زیاد شده است باید نگاه جدیدی به سینماتک داشته باشیم و فقط به نمایش فیلم صرف نپردازیم که درباره جزئیات آن بعد از بازگشایی موزه صحبت خواهم کرد.

مظفری مدیرکل هنر‌های تجسمی همچنین بر راه‌اندازی بانک اطلاعات آثار موزه تاکید کرد و افزود: بعد از ۴۰ سال، متاسفانه بانک اطلاعات آثار موجود در موزه به صورت مکتوب در دفتری بود، اما این آمار و اطلاعات در نرم‌افزار بانک اطلاعاتی موزه هنر‌های معاصر تهران ثبت شده است و در زمان بازگشایی موزه رونمایی خواهد شد.

وی در ادامه از راه‌اندازی شبکه موزه‌های هنر‌های معاصر ایران خبر داد و گفت: موزه هنر‌های معاصر تهران، کرمان، آبادان و اصفهان در شبکه موزه‌های معاصر ایران ثبت شده‌اند، البته موزه هنر‌های معاصر اهواز به دلایل حقوقی قابل بهره‌برداری نیست که امیدواریم رفع شود.
پیگیری حقوقی کتاب ایران مدرن

مظفری در پایان نشست درباره پیگیری حقوقی کتابی که درباره آثار گنجینه موزه توسط فرح پهلوی به چاپ رسیده بود، توضیح داد: بعد از چاپ کتاب ایران مدرن، این کتاب مورد پیگرد قرار گرفت و محتویات کتاب بررسی و ترجمه شد و در اختیار وکلای وزارتخانه قرار گرفت و همچنین موضوع با وکلای خارج از کشور مطرح شد و دوستان همچنان پیگیر هستند.

آقایی نیز درباره این کتاب گفت: تصاویر موجود در این کتاب بسیار کیفیت پایینی دارند و در مجموع یکی از ضعیف‌ترین کتاب‌های هنری موجود در زمینه هنر است و همچنین این کتاب بیشتر سیاسی است. در واقع این کتاب مستمسکی برای معرفی خاندان پهلوی قرار گرفته است.

گفتنی است سال گذشته در نیویورک با حمایت مالی فرح پهلوی کتابی حاوی تصاویر و توضیحاتی در مورد آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر منتشر شد که به نظر می رسید نه تنها حقوق مادی و معنوی ایران را زیر پا گذاشته است؛ بلکه به دنبال مصادره اموال ایران به نفع خاندان پهلوی بوده است.

در پایان این نشست خبری، از سامانه بانک اطلاعاتی گنجینه موزه هنر‌های معاصر تهران رونمایی شد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری: