زهرا امانی گفت: بسیاری از محبت‌هایی که آدم‌ها به یکدیگر دارند واقعی نیست و بیشتر این رفتارها یک نوع رفع تکلیف است.

یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران در فرهنگسرای نیاوران برپاست. زهرا امانی که از اردبیل در این دوسالانه شرکت کرده است درباره فعالیت‌های هنری خود گفت: من دیپلم نمایش دارم و پس از آن در دانشگاه هنر اسلامی تبریز با گرایش سفال تحصیل کردم و هم اکنون نیز دانشجوی کارشناسی ارشد هنر اسلامی با گرایش سفال هستم.

او درباره اثری که در دوسالانه سرامیک ارائه داده است گفت: این اثر "آزمایش و تمرین نوازش با موتور جوجه‌گردان ۲۲۰ وات" نام دارد و با این مضمون ساخته شده است که واقعی نبودن احساسات انسان را نشان دهم. بسیاری از محبت‌ها و توجه‌هایی که آدم‌ها به یکدیگر دارند واقعی نیست و بیشتر این رفتارها خالی از احساس و یک نوع رفع تکلیف است. آدم‌ها از روحی والا و بی‌نهایت، به یک قطعه از ماشینی که بی‌محابا بر دشت‌های تاریک سرگشتگی می‌تازد تقلیل یافته‌اند.

امانی ادامه داد: این اثر با گل رس تقویت شده با شاموت و خمیر کاغذ؛ موتور گیربکس‌دار جوجه‌گردان اجاق؛ کابل برق و ورق آهن رنگ شده ساخته شده است. چهره و دست را مدل‌سازی کردم و در مرحله اول ماکت کار را ساختم و پس از آن موتوری را سفارش دادم تا بتواند حرکت دست را به سمت بالا و پایین انجام دهد. به این ترتیب دستی را بالای سر انسان قرار دادم که بی‌وقفه به وسیله یک موتور حرکت می‌کند و بدون هیچ احساس و علاقه‌ای بر آن دست نوازش می‌کشد.

او درباره برگزاری دوسالانه سرامیک بعد از چند سال‌ گفت: اگرچه شرایط فعلی مناسب برگزاری رویدادهای این‌چنین نیست و باعث شد که بسیاری از زحمات برگزارکنندگان و هنرمندان به چشم نیاید، بااین‌حال در این شرایط سخت که انگیزه و روحیه هیچ کاری در هنرمندان باقی نمانده است برگزاری این دوسالانه و موضوع خاص آن باعث شد که هنرمندان به ایده‌پردازی و طراحی ترغیب شوند. شاید بسیاری از مردم نتوانستند از این نمایشگاه بازدید کنند اما برای هنرمندان شرکت در این دوسالانه نتیجه خوبی داشت و باعث شد از رکود خارج شوند.

گفتنی است، بازدید مجازی یازدهمین دوسالانه سرامیک که نمایشگاه آن در فرهنگسرای نیاوران برپاست از طریق این لینک قابل‌دسترسی برای عموم است.

 خبرنگار/هانیه درویش

اشتراک گذاری: