واکنش دکتر مونسان به توییت رئیس‌جمهوری امریکا:

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشورمان به توییت تهدیدآمیز رئیس‌جمهوری ایالات متحده امریکا واکنش نشان داد.به گزارش میزبان هنر، دکتر علی اصغر مونسان  با اشاره به توییت اخیر دونالد ترامپ که در آن تهدید به حمله نظامی به 52 سایت ایران از جمله سایت‌هایی که «از منظر فرهنگ ایرانی حائز اهمیت بسیاری هستند» گفت: «امیدوارم این توییت یک اشتباه لفظی بوده باشد؛ چراکه حمله به مراکز فرهنگی کاملا بر خلاف عرف و قوانین بین‌المللی است.»

دکتر مونسان تأکید کرد: «تهدید مراکز فرهنگی در میان هیچ ملتی و با هیچ توجیهی پذیرفته نیست و براساس قطعنامه ٢٣٤٧ شورای امنیت سازمان ملل حمله به مراکز فرهنگی جنایت جنگی محسوب می‌شود.»

قطعنامه ۲۳۴۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 2017 تصویب شد و تخریب و قاچاق میراث فرهنگی را محکوم کرد. در زمان تصویب، ایرنا بوکووا - مدیرکل وقت یونسکو - گفت: «تخریب میراث‌فرهنگی یک جرم و تاکتیکِ جنگی است و دفاع از میراث یک ضرورت امنیتی است، از پالمیرا تا موصل. میراث فرهنگی سمبل وحدت و صلح است و به گفت‌وگوی فرهنگ‌هایی که همیشه وجود داشته‌اند، گواه داده. افراط‌گرایان خشن این را می‌دانند، به همین دلیل به دنبال نابودی آن هستند.»

اشتراک گذاری: