به گزارش "میزبان هنر"، او گاها حرف هایی می زند که در تضاد با خواست هایی است که طرفداران تیم دارند و البته سیاست هایی که  او برای تیم تعیین کرده است. او به تازگی و در مصاحبه با خبرنگاران ایرانی و خارجی گفته کت قهرمانی به تن ایران نمی آید. این خیلی ها را در ایران نگران کرده است. می گویند نکند تیم ملی بلند پرواز نیست و خود را در حد و اندازه های قهرمانی نمی داند و همین که به جمع چهار تیم برتر آسیا پیوسته راضی و اشباع شده است؟ نه قطعا این چنین نیست. این تز کی روش است. او که همواره از صحبت مربیان حریف بیشترین بهره را برده است معتقد است در مصاحبه های پیش از بازی و در یک تورنمنت نباید به گونه ای صحبت کرد که حریفان علیه تیمش تحریک شوند. کاری که در سال 2014 چوی مربی کی روش در تحریک تیم ملی انجام داد و ایران با شکست کره در خاک این کشور به عنوان تیم نخست گروه A راهی جام جهانی شد. تصور کنید کی روش پیش از بازی با ژاپن خطاب به خبرنگاران بگوید ایران شایسته ترین تیم برای قهرمانی است و دیگر تیم هایی که به این مرحله راه پیدا کرده اند در حد و اندازه های قهرمانی نیستند. این حرف ها به جای اینکه روحیه بازیکنان ایران و اعتماد به نفس آنها را بالا ببرد حریفان را علیه ایران تحریک می کند و این به ضرر ماست.

 

این استراتژی کارلوس کی روش است. او نه فقط در مرحله نیمه نهایی، پیش تر و در مصاف با تیم هایی چون یمن و ویتنام و عمان هم با احترام از تیم های حریف صحبت می کرد.  چون به دفعات در این فوتبال دیده است که چگونه تیم های کوچک تیم های بزرگ را زمین گیر کرده اند. مگردر همین جام اردن، استرالیا را شکست نداد! اما کارلوس کی روش در خلوت خود به گونه ی دیگری است. او برای شاگردان خود در صفحه شخصی اش نوشت دومی یعنی ناکامی. همه بازیکنان تیم ملی صفحه کارلوس کی روش را فالو کرده اند و حتی بازیکنانی که انگلیسی بلند نیست خط به خط نوشته های او را به کمک اپلیکیشن یا ... می کنند تا متوجه شوند کوچ چه می گوید و چه باوری دارد و چه می خواهد؟

 

شاید باورش برایتان سخت باشد که کارلوس کی روش در مرحله گروهی جام جهانی صعود را برنامه ریزی کرده بود. یکی از اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال که از ما خواست نام او را فاش نکنیم در خصوص یکی از جلسات می گوید: کی روش خطاب به ما گفت تا کی می خواهید به حضور در جام جهانی راضی باشید. چرا برای یکباره هم که شده صعوداز مرحله گروهی را برنامه ریزی نمی کنید و وارد این مسیر پرتلاطم و البته پرهزینه نمی شوید؟

 

راز کت قهرمانی کی روش ساده و پیش پا افتاده است. تصورها بر این است آدم های بزرگ و موفقیت های بزرگ رازهای پیچیده ای دارند اما کارلوس کی روش رفتاری را از خود بروز می دهد که خیلی ساده است. در فوتبال هیچ حریفی را نباید دست کم گرفت و تحریک تیم حریف بزرگ ترین اشتباه است و تا جایی که ممکن است باید به گونه ای رفتار کنی که حریف تو را دست کم بگیرد. و البته کارلوس کی روش از این رفتار یک هدف دیگر هم دارد. اینکه مخاطبین خود را متوجه کند بر خلاف آنچه که منتقدین می گویند در فوتبال بایدی وجود دارد و این را باید همه متوجه شوند. اگر بایدی وجود داشت کره نباید حذف می شد و همین طور قهرمان دوره قبل جام ملتها استرالیا. و دیدید که در جام جهانی هم قهرمان دوره قبل در مرحله گروهی و اتفاقا توسط کره جنوبی حذف شد. یک روی سکه باختن به ژاپن و نرفتن به فینال است و کارلوس کی روش انتظار دارد در چنین شرایطی هم به او و تیمش نگاه احترام آمیزی شود چرا که همه تلاش را برای موفقیت بکار گرفته بودند.

 

اشتراک گذاری: